Halka açılıp yatırımla büyüyecek

EBRU SUNGUR – Yüzde 25’ini bu yaz halka açmayı planlayan şirket, devam eden ve yeni başlayacaklarla birlikte 2025 sonuna kadar 53.7 milyon dolarlık yatırım yapacak. Uluslararası yardım kuruluşlarının kayıtlı tedarikçisi de olan Armada, BM Dünya Gıda Programı kapsamında yaptığı fonksiyonel gıda yatırımını bu ay devreye alarak yılda 144 bin ton kapasiteyle “yetişkin maması” üretmeye başlayacak. Armada, dünyada kıtlık başgösteren bölgelere gönderilecek bu üründe BM’nin 10 tedarikçisinden biri olacak.

Şirket satın alacak

Kurumsallaşma çalışmalarını 12 yıl önce başlattıklarını, halka arzla bunu taçlandıracaklarını anlatan Armada Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Kalıpçı Sönmez, şunları söyledi:

“Halka açılmak için Sermaye Piyasası Kurumu’na ve Borsa İstanbul’a başvurularımızı gerçekleştirdik. Halka arzda şirketimizin çıkarılmış sermayesi, 54 milyon 996 bin 53 TL sermaye artırımı ile 274 milyon 980 bin 53 TL’ye yükseltilecek. Halka arzdan elde edeceğimiz geliri işletme sermayemizi güçlendirmek, yatırımlar ve kapasitemizi artırmak için kullanacağız.”

Sönmez, tesis yatırımlarının yanı sıra yurtiçi ve dışında şirket satın almayı planladıklarını, yurtiçi satın almayla Ar-Ge’yi güçlendireceklerini, yurtdışında da Avrupa’da şirket baktıklarını söyledi. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımı yapacaklarını da belirten Sönmez, Kazakistan’da 4 milyon dolarlık ürün işleme ve depolama yatırımı planladıklarını sözlerine ekledi.

Armada’dan notlar

– Mersin’de toplam 137 bin 123 metrekare alana sahip 3 fabrikasında 13 üretim hattı var.

– Günde toplam 2.199 ton ürün işleme kapasitesine sahip.

– Geçen yıl seçili bakliyat ürünlerinde Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 7.2’sini, hububat ürünlerinde ise toplam ihracatın yüzde 7.4’ünü gerçekleştirdi.

– 2023’te 6 milyar lira ciro, 194.6 milyon lira net kar elde etti. Cirosunu yüzde 5, ihracatını yüzde 15, net karını da 13 kat artırdı.

– 90 ülkeye ihracat yapıyor, cirosunun yüzde 68’ini ihracattan sağlıyor.

– TİM 1000 ve İSO 500 listelerinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir