Bu meyvenin kabuklarının botoksa alternatif olduğu doğru mu? Uzmanlar ne diyor ?

2024 yılında kadınların çoğu, gerekli tüm klinik testleri geçmiş ve etkileri onaylanmış cilt kremleri ve serumları alabilecek. Ancak yumurta, soda ve salatalıktan yapılan doğal maskelerin yanı sıra en son güzellik trendi New York’ta yaşayan makyaj sanatçısı Katie Jane Hughes tarafından başlatıldı. Botoksun bir analoğu olarak muz kabuğu Amerikalı makyaj sanatçısının yaklaşık 286.000 takipçisi var ve bunlardan bazıları onun yüzlerini muz kabuklarıyla ovma tavsiyesine uydu.

Evde yapılan güzellik bakımının videosunu yayınlayan Hughes’a göre cilt çok daha yumuşak hale geliyor, gözenekler daralıyor ve yüz daha tonlu görünmeye başlıyor. Dermatologlar ve güzellik uzmanları videoya anında tepki gösterdi. Toronto’daki dermatolog Dr. Geeta Yadav, bir gıda ürününden Botoks enjeksiyonlarıyla aynı etkiyi elde etmenin imkansız olduğunu söyledi.

Cleveland Clinic dermatoloğu Taylor Bullock, “Yüzünüze muz kabuğu sürmenin kırışıklıklardan, koyu halkalardan veya sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olacağına dair hiçbir bilimsel kanıt yok” diyor.

Doktor, muz kabuklarının antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ancak etkisinin o kadar zayıf olacağını ve farkına bile varmayacağınızı vurguladı. Örneğin herhangi bir kozmetik mağazasından ya da eczaneden satın alabileceğiniz C vitamini serumu bu konuda çok daha etkili çalışıyor.

Uzmanlar, muz kabuklarına olan ilginin, içerdikleri antioksidanlar nedeniyle ortaya çıktığını öne sürüyor. Aslında cildin güneş ışığına, dumana ve diğer çevresel kirleticilere maruz kalmaktan korunmasına yardımcı olurlar.

Bullock, “Antioksidanlar, zamanla DNA hasarına neden olabilecek, serbest radikaller adı verilen zararlı parçacıkları yakalayan bileşiklerdir” diyor ve bunların yaban mersini, yeşil çay ve kakao gibi gıdalarda da bulunduğunu ekliyor. Ancak tüm bunları günlük olarak uygulasanız bile etkisi C vitamini serumu kullanmaktan çok daha mütevazı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir